-نام پدر و مادر حضرت مريم چيست؟

(12915)
-در هنگام فاتحه خواندن حتماً بايد دعاي اللّهم اغفر للمؤمنين و المؤمنات و المسلمين و المسلمات را بگويند و بعد سوره حمد و توحيد را بخوانندّ آيا در غير اين صورت فاتحه خواندن درست نيست؟

(12892)
-پيامبري كه پدر داشت امّا مادر نداشت , چه كسي بود؟

(8973)
-خوش صداترين پيامبر چه نام داشته است؟

(4738)
-چرا خداوند به ابراهيم((عليه السلام)) لقب خليل الله را عطا كرد؟
(2477)
-چرا نام پيامبر قوم لوط، لوط بوده ، مگر نه اين كه نام انبياي الهي با مسمي بوده و كامل و زيبا؟توضيح دهيد معنا و مفهوم لوط چيست؟

(1571)
-بعضي مي گويند: حضرت ابراهيم در روز سيزده بدر كه مردم به بيرون شهر رفته بودند, بت هارا شكست و مي گويند: درست نيست در اين روز به بيرون شهر برويم ; آيا اين گفته درست است ؟

(1415)
-چرا حضرت داوود با اين كه از پيامبران اولوالعزم نبود، داراي كتاب زبور بوده است؟

(1232)
-علت حرام و گناه بودن غيبت چيست؟ چرا دين اسلام بر اين موضوع حساس ميباشد و به شدت از آن نهي ميكند؟

(994)
-آيا كتاب زبور داود به زبان فارسي موجود است ؟

(871)
-جدا نمودن آيين مقدس اسلام از سنتهاي باطل چگونه است؟
(0)
-آيين كامل چه آييني است؟ و چرا بعضي اديان نسبت به بعضي ديگر كاملترند؟
(0)
-آيا كساني كه به وجود آييني به نام اسلام پي برده اند ولي به آن معتقد نمي باشند، مستحق كيفرند؟
(0)
-مفهوم آزادي در اسلام چيست(0)
-اخباريين چه كساني اند؟
(0)
-1ـ چرا بين اديان الهي تفاوت وجوددارد درحالي كه خداوند تمام احكام را بر پيامبران نازل فرموده اند پس چرا تفاوت در نماز و روزه و ساير احكام وجود دارد؟(0)
-1ـ چرا به پيروان اديان الهي كافر مي گويند در حاليكه آنها نيز پيرو دين خداوند هستند ؟(0)
-2- چرا بعضي مردم مسيحي هستند ؟ با اين كه بيشتر جمعيت دنيا رامسلمانان تشكيل مي دهند ؟(0)
-آيا مسيحيان و يهوديان و ..... به بهشت مي ورند.؟ ( به نظر من اين با منطق جور در نمي آيد كه در اديان ديگر كسي مذهبي شناخته مي شود و به خاطر خدا كار نيك مي كند و به جهنم برود به خاطر اينكه دينش اسلام نبود )(0)
-پـيـغـمبر اسلام مي گويد : به آييني مبعوث شده ام كه عمل به آن براي همه سهل و آسان است اگر آسان بودن شريعت و آيين خوب است پس چرا در اقوام و مذاهب پيشين نبوده ؟(0)
-جدا نمودن آيين مقدس اسلام از سنتهاي باطل چگونه است؟
(0)
-آيين كامل چه آييني است؟ و چرا بعضي اديان نسبت به بعضي ديگر كاملترند؟
(0)
-آيا كساني كه به وجود آييني به نام اسلام پي برده اند ولي به آن معتقد نمي باشند، مستحق كيفرند؟
(0)
-مفهوم آزادي در اسلام چيست(0)
-اخباريين چه كساني اند؟
(0)
-1ـ چرا بين اديان الهي تفاوت وجوددارد درحالي كه خداوند تمام احكام را بر پيامبران نازل فرموده اند پس چرا تفاوت در نماز و روزه و ساير احكام وجود دارد؟(0)
-1ـ چرا به پيروان اديان الهي كافر مي گويند در حاليكه آنها نيز پيرو دين خداوند هستند ؟(0)
-2- چرا بعضي مردم مسيحي هستند ؟ با اين كه بيشتر جمعيت دنيا رامسلمانان تشكيل مي دهند ؟(0)
-آيا مسيحيان و يهوديان و ..... به بهشت مي ورند.؟ ( به نظر من اين با منطق جور در نمي آيد كه در اديان ديگر كسي مذهبي شناخته مي شود و به خاطر خدا كار نيك مي كند و به جهنم برود به خاطر اينكه دينش اسلام نبود )(0)
-پـيـغـمبر اسلام مي گويد : به آييني مبعوث شده ام كه عمل به آن براي همه سهل و آسان است اگر آسان بودن شريعت و آيين خوب است پس چرا در اقوام و مذاهب پيشين نبوده ؟(0)

مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.

  کد مطلب:26609 شنبه 1 فروردين 1394 آمار بازدید:1

پسر 16 ساله دبيرستاني هستم كه به خاطر برخوردهاي غير مسئولانه پدرم از زندگي سير شده و در مقابل سرزنشهاي پدرم چارهاي ندارم. به همين علت چند ماهي ترك تحصيل نمودم. فعلاً بر اثر درد شديد در پيشاني از تحصيل نا اميد شده و كاملاً احساس تنهايي مينمايم. اگر خودكشي در اسلام حرام نبود، خود را خلاص ميكردم. براي نجات از اين ناراحتي از شما كمك ميخواهم.

اين كه در نامه خود بعضي از خصوصيات خوب پدر را مانند توصيه او به نماز و روزه و پاكدامين يادآوري نمودهاي، توفيق بزرگ مايه اميدواري براي شما است، زيرا اين نشانگر عقل و خوبي شما پسر نوجواني استكه با اين كهاز پدرش ناراضي است، در عين حال خوبيهاي وي را فراموش نميكند. البته معلوم است هيچ پدري بدبختي فرزندش را نميخواهد. فقط ممكن است در تشخيص مصالح اشتباه كند. احترام به پدر و مادر از نظر اسلام بسيار مورد تأكيد قرار گرفته تا جايي كه در چهار سوره قرآن مجيد، نيكي به والدين بلافاصله بعد از توحيد قرار گرفته است.

هم رديف بودن نيكي به پدر و مادر با توحيد الهي بيانگر اين است كه تا چه اندازه براي پدر و مادر احترام قائل است. قرآن ميفرمايد: و قضي ربّك الاّ تعبدوا الا ايّاه و بالوالدين احساناً؛(1) پروردگارت فرمان داد جز او را نپرستيد و به پدر و مادر نيكي كنيد.

نيكي به پدر و مادر موجب سعادت دنيا و آخرت ميشود و بي احترامي و عاق شدن نسبت به آنان عوامل بدبختي را فراهم ميكند. پيامبر اكرم(ص) فرمود: بترسيد از اين كه عاق پدر و مادر شويدك زيرا بوي بهشت از پانصد سال راه به مشام ميرسد، ولي هيچگاه به كساني كه مورد خشم پدر و مادر هستند نخواهد رسيد.(2) بنابراين هيچ وقت كاري نكنيد كه پدر و مادرتان ناراحت و ناراضي شوند. مسلماً راضي و خوشحال نمودن پدر و مادرتان براي شما خوشبختي به دنبال دارد. ضمناً بايد اخلاق پدر و مادر را دريافت نماييد تا از گزند كتك در امان باشيد. البته پدر و مادر نبايد بچه را كتك بزنند، زيرا از نظر اسلام حرام است و اگر كبود وس ياه شود، شش مثقال طلا ديه دارد، ولي حكم خدا را نميداند.

اينكه گفتهايد با توجه به مشكلاتتان از تحصيل نا اميد شدهايد، كاملاً بي مورد است، چرا كه شما نوجوان هستيد و عقب افتادگي تحصيل كه قابل جبران نباشد نداريد. مشكلات شما چيزي نيست كه قابل برطرف كردن نباشد. هيچ انساني از مشكلات وگرفتاريها در امان نيست. هر كس به نحوي در زندگي با ناملايمات روبرو است، ليكن مهم اين است كه آدمي با مشكل پيش آمده چه گونه برخورد كند. اگر خود را ببازد و به جاي صبر و مقاومت و چاره جويي براي رفع نگراني، وقت عزيز خود را صرف گريه و زاري و خيالات پوچ نمايد نتيجهاش عقب ماندگي و ضربه روحي و حل نشدن مشكل و گرفتاري روز افزون خواهد بود، چنان كه خود به خوبي لمس كردهاي گريه كردن و خيالهاي بي فايده، هيچ كاري براي شما نكرده و هيچ باري را از دوش شما برنداشته است.

اصولاً افسوس برگذشته و ترس از آينده نه تنها دردي را دوا نميكند، بلكه باعث ميشود عمر گران بهاي انسان با انديشههاي باطل و فكرهاي رنج آور سپري شود. امام علي(ع) ميفرمايد: خود را به گذشته مشغول كردن و بر چيزي كه از دست رفته است افسوس خوردن، وقت را ضايع ميكند وعمر عزير را به هدر ميدهد.(3) آينده هر انساني به وضع كنوني او بستگي دارد. كسي كه از فرصت موجود به درستي استفاده كند و وظايف روز خود را به خوبي انجام دهد، معمولاً فردايي خوب و درخشان خواهد داشت. شما كه خواهان سعادت و خوشبختي هستي و تحصيل را دوست داري، لازم است چند نكته را رعايت كني:

1- به جاي گريه و زاري وگوشهگيري كه دردي را دوا نميكند، بايد باور و يقين كني مانند جوانهاي ديگر از استعداد خدادادي بهرهمند هستي و اين توانايي و قدرت را داري كه همه مراحل تحصيل را پيموده و به مراتب بالاتر دست يابي. البته اين كار مانند همه كارها تلاش و زحمت لازم دارد. صفحات گيتي و نظام جهانِ آفرينش گواه روشني است كه كام يابي هر موجودي وابسته به فعاليت و كوشش او است و بقاي حيات و زندگي در گروكار و كوشش است. زندگي مردان موفق شهادت ميدهد همگي مرد كار و زحمت بودهاند. اديسون مخترع برق بارها اتفاق ميافتاد كه دو يا سه روز از آزمايشگاه بيرون نميآمد و چه بسا غذا خوردن را فراموش ميكرد و به چند پاره نان خشكيده اكتفا مينمود.(4) مطمئن باشيد اگر پدرتان ببيند با جديت و علاقه و پشتكار مشغول درس شدهاي، رفتاري را عوض خواهد كرد.

2- بايد اضطراب و نگراني را از خود دور كرده و يأس و نااميدي را با اميد به الطاف بيكران الهي ريشه كن ساخته و به جايش آرامش و اميد به آينده روشن را در جانت زنده كني، زيرا نااميدي بلايي است خانمان سوز كه انسان را از پيمودن راه كمال و سعادت باز ميدارد.

امام صادق(ع) ميفرمايد: از گناهان كبيره، نارضايتي والدين و نااميدي از رحمت خدا و خود را امن از عذاب الهي داشتن است.(5) انسان معتقد به رحمت واسعه و قدرت لايزال خداوند هيچ وقت و در هيچ وضعي مأيوس و نا اميد و نگران نميشود، زيرا او باور دارد خداوند مهربان است و قادر است همه گرفتاريها را برطرف نمايد. انسان با چنين اعتقادي ضمن دعا و كمك خواستن از خدا و توسل به ائمه اطهار(ع) براي رفع مشكلات خود از تمام امكانات و استعدادهاي خدادادي استفاده ميكند، خصوصاً افرادي مثل شما كه از نعمت جواني و نعمتهاي زيادي كه در اختيار دارند، برخوردارند و با بهرهگيري خوب به نتيجه مطلوب دست مييابند.

3- به سرزنش دوستان خود اصلاً نبايد اهميت بدهي و ورح و روان خود را آزار دهي.

جواب اين گونه دوستان نالايق، گريه و زاري و خلوت و گوشه نشيني نيست، بلكه لازم است، با كوشش و جديت درس خوانده و خود را بالا كشيده و لياقت وموفقيت خود را به اثبات برساني. اصولاً براي افراد لايق و و با فكر، شكست مقدمه پيروزي و پل عبور به ساحل خوشبختي به حساب ميآيد. صفحات تاريخ نشان ميدهد بسياري از پيروزيها پس از شكست به دست آمده است، زيرا شكست خوردهها با روحي زنده و ارادهاي قاطع بار ديگر وارد ميدان فعاليت شده و خود را بدين وسيله در آستانه پيروزي قرار دادهاند. ناپلئون ميگويد: آن قدرت شكست خوردم كه راه شكست دادن را ياد گرفتم.(6)

4- مطمئناً پدرت از وضع تو ناراحت است و خوشي و سعادت تو را آرزو دارد و هر چه كه درباره تو به زبان ميآورد، از باب دلسوزي و خير خواهي است، گرچه ممكن است چگونگي گفتار و كردارش غير اصولي باشد، كه همين باعث رنجش شما شده است، ولي نبايد زياد به دل بگيري و خود را ناراحت كني، بلكه به جاي ناراحتي بايد خواستههاي خوب و شرعي پدرت را كه مسلّماً يكي از آنها درس خواندن است، به جا بياوري و با پدرت رابطه عاطفي بيشتري برقرار كني، زيرا او هم انسان است و برخورد خوب تو در او مؤثر واقع ميشود و رفتارش را عوض خواهد نمود. ناراحتي روحي خودت را به نحوي كه مؤثر باشد با پدرت در ميان بگذار و از او ياري بطلب. ميتواني مشكلت را با مادرت يا مدير مدرسه، يا يكي از معلمهاي دلسوز يا روحاني محلتان در ميان بگذاري و از آنها كمك بخواهي. البته بهتر است اوگل خودت را در وقتي كه پدرت حوصله دارد و كار هم انجام نميدهد، با او صحبت كني.

اگر ديدي مؤثر نشد، اين كار را چند بار ديگر تكرار كن. بعد چنانچه ديدي مشكل حل نشد، از راه مادر و چند نفري كه اسم برديم، با پدرت ارتباط برقرار كن. انشاءاللَّه مؤثر خواهد شد.

5- در مورد ناراحتي جسمي و درد ناحيه پيشانيت حتماً لازم است به دكتر متخصص (سينوزيت، داخل و اعصاب) مراجعه كنيد. اگر در شهر خودتان متخصص خوب نيست، در تهران يا مشهد معالجه كنيد. امروزه با پيشرفت علم پزشكي معالجه مريض هايي مانند ناراحتي تو بسيار سهل و آسان است. انشاءاللَّه شما هم كاملاً خوب خواهيد شد. به نظر ما مشكل شما بسيار ناچيز است، بلكه اصلاً مشكل نيست؛ خودتان مشكل درست كردهايد. با توكّل به خدا و اعتماد به خود و باور اين كه از ديگران چيزي كم نداري و تلاش و كوشش و اميد و خوش بيني به آينده و حفظ آرامش و مشكل را بزرگ نكردن و ارتباط صميمي با خانواده مخصوصاً با پدر، انشاءاللَّه مشكل شما به آساني حل خواهد شد و از جوانهاي موفق كشور خواهي شد.

پي نوشتها:

1. اسراء (17) آيه 23.

2. تفسير نمونه، ج 12، ص80.

3. محمد تقي فلسفي، اخلاق، ص 239.

4. جعفر سبحاني، رمز پيروزي مردان بزرگ، ص 21.

5. محمد تقي فلسفي، كودك، ج 1، ص 422.

6. جعفر سبحاني، همان، ص 133.مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.